Trochę informacji o II Wojnie Światowej

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. Trwała od 1 września 1939 roku przez 6 kolejnych lat. Swoim zasięgiem objęła niemal całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę oraz część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Walki toczyły się na wielu frontach, a niektóre bitwy odbywały się nawet na Arktyce i w Ameryce Północnej.

Atak Niemców na Polskę odbył się w porozumieniu z ZSRR. Pierwszy etap wojny nazwano kampanią wrześniową, albo inaczej. Przez dwa dni wojna nie miała charakteru światowego, którego nabrała dopiero 3 września w chwili wypowiedzenia jej przez Francję i Wielką Brytanię. W tym momencie na Polskę ruszyła armia III Rzeszy oraz armia sowiecka. Rumunia i Węgry zachowały swoją neutralność nie przyłączając się do żadnej ze stron konfliktu. Początkowo II wojna światowa zasięgiem objęła tylko Europę, ale bardzo konsekwentnie konflikty zbrojne rozszerzały się na prawie cały świat.

Była to niewątpliwe najtragiczniejsza z wojen. Pochłonęła ponad 33 miliony ludzi oraz nieobliczalne ilości broni. Niewiarygodnie zniszczono wiele miast. Warszawa zniknęła z mapy, została doszczętnie zniszczona, a odbudowa jej wdawała się czymś niemożliwym. Podczas II wojny światowej po raz pierwszy użyto broni masowego rażenia, jaką jest bomba atomowa. Bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki zrównały te miasta z ziemią nie dając na przeżycie najmniejszych szans aż 150 tysiącom ludzi. Wiele osób zginęło na wskutek choroby popromiennej. Przerażające były również obozy koncentracyjne zakładane przez hitlerowców, gdzie bardzo często ginęli niewinni ludzie.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *