Historia okrętów

Okręty są jednymi z najbardziej charakterystycznych jednostek pływających. Służą one w czasie wojny do obrony państwa z morza, przeznaczone są stricte do zadań i działań bojowych. Dowódcą okrętu powinien być oficer marynarki wojennej w służbie państwowej. Załoga okrętu wojennego powinna podporządkować się regulaminowi panującemu na okręcie i wykonywać wszystkie polecenia kapitana.

Mianem okrętu można określić również duży statek cywilny. Istnieje wiele klas i rodzajów okrętów przeróżnych gabarytów, które umożliwiają poszczególne działania wojenne.

Pierwsze okręty podwodne były bardzo prymitywne. Zbudowane z drewna i skór łódki pływały zaraz pod powierzchnia wody. Nowoczesne okręty podwodne są w stanie przepłynąć tysiące kilometrów wykorzystując jedynie 5 kilogramów paliwa atomowego. Są w stanie zniszczyć odległy o tysiące kilometrów od bazy cel i przetrwać atak atomowy przebywając nawet kilka miesięcy pod wodą.

Nowoczesne okręty, to okręty atomowe, które nie wymagają wiele paliwa i osiągają zastraszające rezultaty podczas swojego działania bojowego. Są w stanie przetrwać wiele i bardzo dużo zniszczyć. Są naprawdę niesamowitą bronią, której się obawiają.  Na okrętach atomowych są umieszczone niewielkich rozmiarów reaktory atomowe, które działają na tej samej zasadzie, co reaktory atomowe służące do badań naukowych, czy też wytwarzania energii elektrycznej. Taki napęd wyeliminował całkowicie konieczność wynurzania się okrętu na powierzchnię, a czas przebywania pod wodą ogranicza jedynie fizyczna i psychiczna kondycja załogi. Nowoczesne okręty są praktycznie niezniszczalne i stanowią bardzo ważny element bojowy.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *